Uus keelepöörde õppeaasta on algamas

Uus, 2024/2025 õppeaasta saab olema ajalooline, pöördeline ja ikka teguderohke. HTM koostas infokirja, milles on kokku võetud olulisemad faktid ja muudatused seoses üleminekuga eestikeelsele haridusele.

Edastame ka keelepöörde blogis HTM-i infokirja.

Lugupeetud õpetajad!


Käesoleva kirjaga edastame kõigile Haridus- ja Teaduministeeriumi koostatud infokirja.

 

1. septembril 2024 algab koolieelsetes lasteasutustes ning 1. ja 4. klassides üleminek eestikeelsele õppele. Paljud haridusasutused on uueks õppeaastaks valmistudes oma meeskondi uuendanud ja erinevaid ettevalmistusi teinud. Selleks, et kõik haridusasutused saaksid võimalikult palju vajalikku teavet, kuidas tõhusalt toetada nii olemasolevaid õpetajaid kui ka uusi tulijaid, on Haridus- ja Teadusministeerium koondanud infokirja olulised viited erinevatele seadustele, keeleõppe võimalustele, metoodikakoolitustele ja teistele eestikeelsele õppele üleminekuga seotud aspektidele, mis on ülemineku protsessis kriitilise tähtsusega.

 

Usume, et iga haridusasutus on läbi mõelnud sammud eestikeelsele õppele üleminekuks ja koostanud selge tegevuskava, võttes arvesse koos meeskonnaga kokkulepitud eesmärke, oma praegust õppekeskkonda, olemasolevat ja vajaminevat inimressurssi, ning lähtudes tehtud analüüsidest kujundanud 2024/2025. õppeaasta tegevused.

 

Et tagada sujuv üleminek, soovitame kõigil haridustöötajatel jätkata erialase eesti keele oskuse arendamist (sh ka C1-keeletaseme omanikel) ning asutuste juhtidel suunata nii formaalse kui ka mitteformaalse õppe õpetajaid ja teisi töötajaid läbima erinevaid metoodikakoolitusi. 

 

Üleminek eestikeelsele õppele on mitmeaastane protsess, mis nõuab pidevat tegevuste ja tulemuste jälgimist. Soovitame aeg-ajalt peatuda ja hinnata, kuidas üleminek teie asutuses kulgeb, korraldada küsitlusi ja teha kokkuvõtteid. Oluline on kõigi muudatuste pidev seire ning uue teabe ja ka saavutatud tulemuste jagamine kollektiiviga. Kogu meeskond peaks olema kaasatud, et mõista järgmiste plaanitavate muudatuste vajadust ja tähistada ühiselt saavutatud edusamme. Protsessi analüüs ja väikeste võitude tähistamine käivad järgnevatel aastatel käsikäes.

 

Usume, et kõikide töötajate ja lapsevanemate ühise panuse ning mõistva koostöö tulemusena suudame kindlustada kõikidele Eesti lastele tugeva aluse elukestvaks õppeks ja rõõmu saavutatu üle.

 

Infokirja veebiversioon

 

Ülemineku lehekülg HTMi veebis: www.hm.ee/uleminek




Comments